Vlad Rizea este numele său, are 22 de ani și a câștigat medalia de aur la Campionatul Mondial de Karate WST, din Cehia. Tânărul sportiv pregătit de Ene Sebastian -antrenor emerit și maestru al sportului – a făcut parte din lotul României care a obținut locul I la Seniori, învingând țări cu tradiție în sporturile de contact ca: Cehia, Kazahstan, Turkmenistan, Azerbaijan etc.

Sportivul nostru este, însă, singurul român care a câștigat aurul și la individual, categoria Shobu Ippon, 84 kg.

Și juniorii români au câștigat au câștigat aurul, din lot făcând parte și tinerii de la FC Argeș, club condus de Dragoș Șerban: Cosmin Duțescu și David Stamate. La acest campionat care s-a desfășurat îm perioada 9-11 septembrie au particiapt 35 de țări și 750 de sportivi.

Antrenorul Sebastian Ene a declarat în exclusivitate pentru Știri de Pitești: ”A fost o competiție dificilă, atât prin numărul de țări participante, cât și numărul sportivilor. In sporturile de contact dacă vorbești de țări ca Turcia, Cehia, Kazahstan, Turkmenistan, Azerbaijan, Ungaria  spui totul despre amploarea și dificultatea campionatului.”