FC Arges a disputat la Metaloglobus un nou meci care s-a incheiat 0-0, baietii lui Badea nereusind sa obtina 3 puncte salvatoare.

Intalnirea dintre Metaloglobus si FC Arges a fost disputata, dar cu putine faze de poarta. S-a jucat mult la mijlocul terenului. Ionut Badea s-a blindat, aici, cu Prepelita pe post de mijlocas la inchidere si cu alti patru mijlocasi in spatele unicului varf, Buhaescu. Linia celor patru a fost: Nini Popescu, Serban, Kevin, Blejdea. Apararea s-a constituit din: Danescu, Turda, Serbanica, Musat. Musat a fost schimbat de Tofan (min.46). Musat se accidentase in prima repriza. Au mai fost trimisi in teren, Grecu si Barbu. Grecu l-a inlocuit pe Buhaescu, moment in care Blejdea a trecut varf si Grecu a jucat pe postul lui Blejdea. Barbu a intrat, in ultimele minute, in locul lui Blejdea. A fost o schimbare post pe post.

Lupta de la mijlocul terenului a fost castigata de ai nostri. Am avut cinci mijlocasi contra patru adversari. Am avut un om in plus la mijlocul terenului, noi intrand cu un 4-1-4-1, iar ei au jucat 4-4-2. Cu acest sistem de joc, Badea si-a asigurat mai mult si zonele laterale, astfel ca adversarii nu au putut sa vina cu centrari bune in careul nostru sau sa combine periculos pe flancuri.

In aceasta situatie si apararea noastra a jucat bine. Nu s-au mai facut greseli. Adversarii nu au avut nicio faza foarte periculoasa. Am reusit sa ne inchidem bine, am fost o echipa compacta, am stat la 30-40 m fata de poarta. Faza de atac a avut de suferit. Singurele oportunitati de a marca au fost sutul lui Serban, din prima repriza si lovitura de cap ratata de Nini, din min. 83. Cu putina sansa puteam sa castigam. Baietii au alergat bine, si-au dorit victoria, dar nu s-a putut mai mult. (analiza Ioan Popa).

Din culisele meciului, putem spune ca Andrei Blejdea, fotbalistul cu cele mai multe goluri inscrise in acest sezon, a intrat in polemici cu fanii bucuresteni, dupa ce i s-au adresat mai multe injurii. Si Prepelita a avut un schimb de cuvinte cu suporterii adversarilor.

In alta ordine de idei, galeria lui FC Arges nu a fost lasata sa intre pe stadion cu un banner prin care comemorau victimele de la Colectiv. Peluza Nord Pitesti a scris pe pagina de Facebook: ”La meciul cu Metaloglobus s-a petrecut un nou abuz împotriva liberei exprimări. Oficialii Metaloglobus, alături de cei de la FRF și Jandarmeria Română, au interzis un mesaj de comemorare a victimelor de la Colectiv. Libertate pentru suporteri! Noi nu uităm!”